WordPress Spam Yorumları Engelleme Eklentileri

Günümüzde artık web sitelerin büyük bir çoğunluğu WordPress arayüzünü kullanmaktadır. Bu yazımızda sizlere WordPress kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunlardan biri olan spam yorumlardan ve bu spam yorumlardan nasıl kurtulabileceğimizden bahsedeceğiz. WordPress Spam Yorumları Nasıl Engelleriz? WordPress Spam Yorumları Engelleme Eklentileri Nelerdir?  Spam Yorumların Web Siteye Zararları Nelerdir?

WordPress Spam Yorumları Engelleme Eklentileri

WordPress’te spam yorumları engelleme eklentilerinden bahsetmeden önce kısaca spam yorumların bir web siteye ne gibi zararlar vereceğinden kısaca bahsedelim. Birçoğumuzun karşılaştığı gibi gelen spam yorumlar bazen onaya düşer bazen de onaya düşmeden direk görünür olurlar. Spam yorumların içeriği büyük çoğunlukla yetişkin içerikli sitelerin tanıtım yazılarını ve linklerini içermektedir.

Web sitemizde bu tarz linklerin bulunması sonuçta web sitemizden yetişkin içerikli sitelere link çıkışı olacağından arama motorları sitenin konusu hakkında yanılgıya düşebilir. Örnek olarak çoğu kişi web site veya blog açarken tek bir konu üzerine odaklanıp o alanda popüler olmaya çalışır. Ancak farklı içerikli sitelere link çıkışı olması bu duruma zarar verebilir.

Spam yorumların bir diğer zararı ise yorumlardaki linklerdeki sitelerin gerek Alexa değerleri gerekse arama motorları gözündeki değerleri çok düşük olduğundan yani Google gözünden bakarsak Page Rank ve Trust Rank gibi değerler düşük olacağından bu da web sitemize farklı bir yönden zarar getirebilir. Ayrıca kullanıcıların sürekli yazılarımızın altında yetişkin sitelerin tanıtımlarını ve linklerini görmesi de sitenin itibarını düşürecektir.

WordPress’te Spam Yorumları Nasıl Engelleriz?

WordPress’te spam yorumların getirebileceği zararlardan bahsettikten sonra şimdi bu durumlardan nasıl korunabiliriz bir göz atalım. WordPress’te spam yorumları engellemek için 2 farklı eklenti çeşidi bulunmaktadır. Spam yorumları, ya spam yorumları doğrudan tespit edebilip silen eklentilerle ya da captcha eklentileri ile engelleyebilirsiniz. Yazının devamında en çok tercih edilen yukarıdaki 2 farklı eklenti çeşidine birkaç örnek vereceğiz.

WordPress Spam Yorum Engelleme Eklentileri

İlk olarak captcha kullanmadan spam yorumları engelleyen eklentilere bir göz atalım.

Akismet

Akismet, wordpresste spam yorum engelleme denilince şüphesiz akla ilk gelen eklentidir. Eklenti şu ana kadar 1 milyondan fazla indirilme ile en fazla indirilen wordpress eklentileri arasındadır. Eklentiyi ücretsiz olarak kullanabilirsiz. Ancak kullanmak için wordpress hesabınız üzerinden banka hesap bilgilerinizi vs. girerek üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Akismet eklentisini buraya tıklayarak web sitenize kurabilirsiniz.

 Spam Protection by CleanTalk 

Spam Protection by CleanTalk eklentisi, yine bir başka captcha kullanmadan spam yorumları engelleyen eklentidir.
Eklenti şu ana kadar 50.000’den fazla indirilmiş ve oylama için kullanılan 1800 oyun 1720’sinde 5 yıldız almıştır.
Eklentiyi daha önce denemedim fakat epey etkili olduğunu duymuştum. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

WordPress Spam Yorum Engelleme Captcha Eklentileri

 Math Captcha 

Math Captcha benimde şu anda kullanıyor olduğum bir spam yorum engelleme captcha eklentisidir. Eklenti adından da anlaşılacağı üzere kullanıcıya toplama, çıkarma, çarpma veya bölmeden herhangi birini içeren bir basit matematik sorusu sor. Math Captcha son derece etkilidir, kesinlikle tavsiye ederim. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 Captcha by BestWebSoft 

Captcha by BestWebSoft eklentisi de bir spam yorum engelleme captcha eklentisidir. Eklenti hem görüntülü hem yazılı olarak karşımıza çıkan işlemlerin cevaplarını veya yazıları içerir. Captcha by BestWebSoft’ da 300.000′ in üzerinde indirilme sayısı ile en fazla kullanılan captcha eklentilerinden biridir. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu yazıda spam yorumların web sitemize verebileceği olası zararlardan bahsettik. Daha sonra bu spamlardan korunmak için WordPress’te kullanabileceğimiz 2 farklı eklenti çeşidinden ve bu çeşitlerdeki en çok bilinen bir kaç eklentiden bahsettik.

WordPress Spam Yorumları Engelleme Eklentileri” adlı bu makale faydalı olduysa lütfen yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Olanlar

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.